C0402C224K9PAC7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 362,435
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 80,762
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Murata Electronics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
0.22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
C0402C224K9PAC7411
DigiKey Part Number
399-C0402C224K9PAC7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C224K9PAC7411
Description
CAP CER 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C224K9PAC7411 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)