AC0402KRX5R5BB224
DigiKey Part Number
13-AC0402KRX5R5BB224TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402KRX5R5BB224CT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402KRX5R5BB224DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402KRX5R5BB224
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±10% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)