STO-61T-250N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 35,264
Datasheet
Image for STO-61T-250N is not available
STO-61T-250N
DigiKey Part Number
455-STO-61T-250N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STO-61T-250N
Description
STO 250 SERIES TAB-ON CHAIN TERM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-18 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Length - Overall
0.748" (19.00mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Wire Gauge
14-18 AWG
Part Status
Active
Insulation
Non-Insulated
Terminal Type
Standard
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.031" (0.79mm)
Insulation Diameter
0.110" ~ 0.150" (2.79mm ~ 3.81mm)
Tab Length
0.307" (7.80mm)