SPS-51T-187 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 18,997
Datasheet
Image for SPS-51T-187 is not available
SPS-51T-187
DigiKey Part Number
455-1149-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPS-51T-187
Description
CONN QC RCPT 14-20AWG .187 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Length - Overall
0.677" (17.20mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Termination
Crimp
Series
Wire Gauge
14-20 AWG
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Terminal Type
Standard
Contact Material
Brass
Gender
Female
Contact Finish
Tin
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Insulation Diameter
0.075" ~ 0.142" (1.91mm ~ 3.61mm)
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)
Base Product Number
Tab Length
0.252" (6.40mm)