Image for PS-187-2A-15 is not available
PS-187-2A-15
DigiKey Part Number
455-1109-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS-187-2A-15
Description
CONN RCPT HSG 0.187 2POS NATURAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Housing Connector Female, Receptacle Natural 0.187" (4.75mm)
Category
Number of Positions
2
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Stacking Direction
Side to Side
Series
For Use With/Related Products
PS Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Color
Natural
Style
Housing
Material
Nylon
Terminal Type
Quick Connect, Disconnect
Note
Contacts Sold Separately
Gender
Female, Receptacle
Base Product Number
Terminal Size
0.187" (4.75mm)