B40B-PNDZS-1(T)(LF)(SN)
B40B-PNDZS-1(T)(LF)(SN)
B40B-PNDZS-1
DigiKey Part Number
455-B40B-PNDZS-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B40B-PNDZS-1
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Series
Insulation Height
0.390" (9.91mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Ivory
Style
Current Rating (Amps)
3A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
12.9mm