IMSA-11501S-55A-GFN1
DigiKey Part Number
2248-IMSA-11501S-55A-GFN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-11501S-55A-GFN1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-11501S-55A-GFN1
Description
CONN FFC BOTTOM 55POS 0.5MM R/A
Detailed Description
55 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IMSA-11501S-55A-GFN1 Models
Category
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.134" (3.40mm)
Voltage Rating
50V
Number of Positions
55
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A