IMSA-10126S-30Y900
DigiKey Part Number
2248-IMSA-10126S-30Y900TR-ND - Tape & Reel (TR)
2248-IMSA-10126S-30Y900CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMSA-10126S-30Y900
Description
CONN SOCKET VERT B-TO-B FLOATING
Detailed Description
30 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Category
Number of Rows
2
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Socket, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.098" (2.50mm)
Number of Positions
30
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)