MDF7-16S-2.54DSA(95)
DigiKey Part Number
MDF7-16S-2.54DSA(95)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDF7-16S-2.54DSA(95)
Description
CONN RCPT 16POS SGL STR TH TIN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Receptacle, Bottom Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Series
Insulation Color
Black
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Connector Type
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VAC