LF13WBRB-20SD
DigiKey Part Number
26-LF13WBRB-20SD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBRB-20SD
Description
CONN RCPT FEMALE
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
LF13WBRB-20SD Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Color
Silver
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C