LF13WBRB-20S
DigiKey Part Number
H125578-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF13WBRB-20S
Description
CONN RCPT FMALE 20P SOLDER CUP
Detailed Description
20 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
LF13WBRB-20S Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bulk
Color
Silver
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
13
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C