LF10WBPD-12P(35) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
LF Series Waterproof Connectors
LF10WBPD-12P(35)
DigiKey Part Number
LF10WBPD-12P(35)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBPD-12P(35)
Description
CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Brown, Silver
Series
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.287" (7.30mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C