LF10WBPD-12P(31) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
LF10WBPD-12P(31)
LF10WBPD-12P(31)
LF Series Waterproof Connectors
LF10WBPD-12P(31)
DigiKey Part Number
H126619-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LF10WBPD-12P(31)
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LF10WBPD-12P(31) Models
Category
Color
Brown, Silver
Mfr
Ingress Protection
IP67/IP68 - Dust Tight, Waterproof
Series
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Packaging
Tray
Features
Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions
12
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Shell Size - Insert
10
Cable Opening
0.287" (7.30mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C