IT3M-300S-BGA(37) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
300 Position Connector Receptacle, Non-Gendered Surface Mount Gold
IT3M-300S-BGA(37)
DigiKey Part Number
H11790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IT3M-300S-BGA(37)
Description
CONN RCPT 300POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IT3M-300S-BGA(37) Models
Category
Number of Rows
60
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Mounting Side
Connector Type
Receptacle, Non-Gendered
Mated Stacking Heights
15mm ~ 40mm
Number of Positions
300
Base Product Number
Pitch
0.069" (1.75mm)