HR25-9TR-16SA(71)
DigiKey Part Number
HR1472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TR-16SA(71)
Description
CONN RCPT FMALE 16POS GOLD SLDR
Detailed Description
16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
EDA/CAD Models
HR25-9TR-16SA(71) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Packaging
Tray
Color
Silver
Connector Type
Shielding
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C