HR25-9TP-16P(74)
HR25-9TP-16P(74)
HR25-9TP-16P(74)
DigiKey Part Number
HR1430-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR25-9TP-16P(74)
Description
CONN PLUG MALE 16P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
HR25-9TP-16P(74) Models
Color
Black, Silver
Packaging
Bag
Features
Backshell, Clamp, Coupling Nut, Strain Relief
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
16
Voltage Rating
30VAC, 42VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C