HR212-10P-8PC(71)
DigiKey Part Number
HR1236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR212-10P-8PC(71)
Description
CONN PLUG HSNG MALE 8POS INLINE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Backshell, Strain Relief
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR212-10P-8PC(71) Models
Category
Orientation
Keyed
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Shell Material
Zinc Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bag
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug Housing
Features
Backshell, Strain Relief
Type
For Male Pins
Shielding
Shielded
Number of Positions
8
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
10
Insert Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C