HR12-10R-8SC(71)
DigiKey Part Number
H124051-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR12-10R-8SC(71)
Description
CONN RCPT HSNG FMALE 8POS PNL MT
Detailed Description
8 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount Ground
EDA/CAD Models
HR12-10R-8SC(71) Models
Category
Fastening Type
Snap-In
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Orientation
Keyed
Series
Shell Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Packaging
Tray
Housing Color
Black
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle Housing
Features
Ground
Type
For Female Sockets
Shielding
Shielded
Number of Positions
8
Note
Contacts Sold Separately
Shell Size - Insert
10
Insert Material
Contact Type
Crimp
Contact Shape
Circular
Contact Size
1.0mm
Operating Temperature
-15°C ~ 60°C