HR10A-10TJ-12S(73) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 131
Datasheet
12 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Cup
HR10A-10TJ-12S(73)
DigiKey Part Number
HR1655-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10TJ-12S(73)
Description
CONN JACK FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10TJ-12S(73) Models
Mfr
Contact Finish - Mating
Silver
Series
Color
Active
Features
Backshell, Clamp, Strain Relief
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C