HR10A-10TR-12S(73)
HR10A-10TR-12S(73)
HR10A-10TR-12S(73)
DigiKey Part Number
HR1658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10TR-12S(73)
Description
CONN RCPT FMALE 12P SOLDER CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
EDA/CAD Models
HR10A-10TR-12S(73) Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Bag
Color
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C