HR10A-10R-12P(74)
HR10A-10R-12P(74)
HR10A-10R-12P(74)
DigiKey Part Number
HR1628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HR10A-10R-12P(74)
Description
CONN RCPT MALE 12P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HR10A-10R-12P(74) Models
Category
Shell Material
Zinc Alloy
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Bag
Color
Silver
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
12
Current Rating (Amps)
2A
Shell Size - Insert
10
Voltage Rating
100VAC, 140VDC
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C