FX8C-80S-SV(93)
DigiKey Part Number
26-FX8C-80S-SV(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-80S-SV(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-80S-SV(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80S-SV(93)
Description
CONN RCPT 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-80S-SV(93) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.156" (3.96mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)