FX8C-80P-SV6(71)
DigiKey Part Number
H126155-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80P-SV6(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-80P-SV6(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
11mm, 16mm
Height Above Board
0.427" (10.85mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)