FX8C-80P-SV1(71) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 21
Datasheet
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-80P-SV1(71)
DigiKey Part Number
FX8C-80P-SV1(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-80P-SV1(71)
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-80P-SV1(71) Models
Packaging
Tray
Mated Stacking Heights
6mm, 11mm
Height Above Board
0.214" (5.45mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)