FX8C-60S-SV5(91)
FX8C-60S-SV5(91)
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX8C-60S-SV5(91)
DigiKey Part Number
H11536-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60S-SV5(91)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-60S-SV5(91) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tube
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)