FX8C-60P-SV4(92)
DigiKey Part Number
26-FX8C-60P-SV4(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-60P-SV4(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-60P-SV4(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-60P-SV4(92)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX8C-60P-SV4(92) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
9mm, 14mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.333" (8.45mm)
Number of Positions
60
Base Product Number
Pitch
0.024" (0.60mm)