FX8C-100S-SV5(93)
DigiKey Part Number
H126141TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126141CT-ND - Cut Tape (CT)
H126141DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100S-SV5(93)
Description
CONN RCPT 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100S-SV5(93) Models
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.352" (8.95mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)