FX8C-100P-SV6(93)
DigiKey Part Number
26-FX8C-100P-SV6(93)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX8C-100P-SV6(93)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX8C-100P-SV6(93)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX8C-100P-SV6(93)
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX8C-100P-SV6(93) Models
Mated Stacking Heights
11mm, 16mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.427" (10.85mm)
Pitch
0.024" (0.60mm)