FX20-80S-0.5SV10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Harwin Inc.
In Stock: 300
Datasheet
80 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-80S-0.5SV10
DigiKey Part Number
H122380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-80S-0.5SV10
Description
CONN RCPT 80POS SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-80S-0.5SV10 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.720" (18.30mm)