FX20-40S-0.5SV10
DigiKey Part Number
H122379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-40S-0.5SV10
Description
CONN RCPT 40POS SMD
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-40S-0.5SV10 Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.720" (18.30mm)