FX20-40P-0.5SV15
FX20-40P-0.5SV15
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-40P-0.5SV15
DigiKey Part Number
H122384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-40P-0.5SV15
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-40P-0.5SV15 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
15mm, 25mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.520" (13.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)