FX20-100P-0.5SV20(10) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 81
Datasheet
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX20-100P-0.5SV20(10)
DigiKey Part Number
FX20-100P-0.5SV20(10)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-100P-0.5SV20(10)
Description
CONN HDR 100POS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount
Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-100P-0.5SV20(10) Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tray
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.717" (18.21mm)