FX20-100P-0.5SV20
DigiKey Part Number
H122391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX20-100P-0.5SV20
Description
CONN HDR 100POS SMD GOLD
Detailed Description
100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FX20-100P-0.5SV20 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
20mm, 30mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.717" (18.21mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)