FX18-80P-0.8SV10
DigiKey Part Number
H12014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX18-80P-0.8SV10
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX18-80P-0.8SV10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
25mm, 30mm
Height Above Board
0.734" (18.65mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)