FX12B-60S-0.4SV
DigiKey Part Number
H11410TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11410CT-ND - Cut Tape (CT)
H11410DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX12B-60S-0.4SV
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX12B-60S-0.4SV Models
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.047" (1.20mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)