FX12B-60P-0.4SV | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FX12B-60P-0.4SV |
Description | CONN PLUG 60POS SMD GOLD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 60 Position Connector Plug, Center Strip Contacts Surface Mount Gold |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FX12B-60P-0.4SV Models |
Connector Type Plug, Center Strip Contacts | Mated Stacking Heights 1.5mm |
Number of Positions 60 | Height Above Board 0.053" (1.35mm) |
Pitch 0.016" (0.40mm) | Base Product Number |