FX11LA-60S/6-SV(91)
DigiKey Part Number
H121969TR-ND - Tape & Reel (TR)
H121969CT-ND - Cut Tape (CT)
H121969DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-60S/6-SV(91)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-60S/6-SV(91) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.065" (1.65mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)