FX11LA-60P/6-SV(92)
DigiKey Part Number
26-FX11LA-60P/6-SV(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11LA-60P/6-SV(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11LA-60P/6-SV(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11LA-60P/6-SV(92)
Description
CONN HDR 60POS SMD GOLD
Detailed Description
60 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX11LA-60P/6-SV(92) Models
Features
Board Guide, Ground Plate, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
2mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.075" (1.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)