FX11A-60S/6-SV(92) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
60 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
FX11A-60S/6-SV(92)
DigiKey Part Number
26-FX11A-60S/6-SV(92)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FX11A-60S/6-SV(92)CT-ND - Cut Tape (CT)
26-FX11A-60S/6-SV(92)DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX11A-60S/6-SV(92)
Description
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX11A-60S/6-SV(92) Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
2.5mm, 3mm
Number of Positions
60
Height Above Board
0.083" (2.10mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)