FX10B-168P-SV(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
168 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Hirose FunctionMAX Board-to-Board Connectors | Digi-Key Daily
FX10B-168P-SV(71)
DigiKey Part Number
FX10B-168P-SV(71)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10B-168P-SV(71)
Description
CONN HDR 168POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FX10B-168P-SV(71) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Packaging
Tray
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
4.00µin (0.100µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.138" (3.50mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)