FX10A-168S-SV(85)
DigiKey Part Number
H11986TR-ND - Tape & Reel (TR)
H11986CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FX10A-168S-SV(85)
Description
CONN RCPT 168POS SMD GOLD
Detailed Description
168 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
FX10A-168S-SV(85) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Number of Positions
168
Height Above Board
0.126" (3.20mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)