FH58S-31S-0.2SHW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Image for FH58S-31S-0.2SHW is not available
FH58S-31S-0.2SHW
DigiKey Part Number
26-FH58S-31S-0.2SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58S-31S-0.2SHW
Description
Interconnect Rectangular
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58S-31S-0.2SHW Models
Category
Locking Feature
Flip Lock, Backlock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Notched, Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Solder Retention
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Voltage Rating
30V
Number of Positions
31
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.008" (0.20mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.2A
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)