FH58S-31S-0.2SHW(99) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for FH58S-31S-0.2SHW(99) is not available
FH58S-31S-0.2SHW(99)
DigiKey Part Number
26-FH58S-31S-0.2SHW(99)TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58S-31S-0.2SHW(99)
Description
FH58S-31S-0.2SHW(99)
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
31 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.008" (0.20mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH58S-31S-0.2SHW(99) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Cable End Type
Notched, Tapered
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
30V
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
31
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.008" (0.20mm)
Current Rating (Amps)
0.2A
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Housing Color
Beige
Height Above Board
0.035" (0.88mm)