ER8-10P-0.8SV-5H
DigiKey Part Number
H125537TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125537CT-ND - Cut Tape (CT)
H125537DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-10P-0.8SV-5H
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-10P-0.8SV-5H Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.351" (8.91mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)