ER8-10P-0.8SV-2H
DigiKey Part Number
H125526TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125526CT-ND - Cut Tape (CT)
H125526DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ER8-10P-0.8SV-2H
Description
CONN HDR 10POS SMD GOLD
Detailed Description
10 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ER8-10P-0.8SV-2H Models
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
7mm, 9mm
Number of Positions
10
Height Above Board
0.234" (5.95mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)