Image for DF9C-41P-1V(22) is not available
DF9C-41P-1V(22)
DigiKey Part Number
DF9C-41P-1V(22)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9C-41P-1V(22)
Description
CONN HDR 41POS SMD TIN
Customer Reference
Detailed Description
41 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Tin
EDA/CAD Models
DF9C-41P-1V(22) Models
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
39.4µin (1.00µm)
Part Status
Last Time Buy
Mated Stacking Heights
4.3mm
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Number of Positions
41
Base Product Number
Pitch
0.039" (1.00mm)