DF63WA-2S-3.96C
DigiKey Part Number
H125125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF63WA-2S-3.96C
Description
CONN RCPT HSG 2POS 3.96MM
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.156" (3.96mm)
EDA/CAD Models
DF63WA-2S-3.96C Models
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Mfr
Contact Termination
Crimp
Series
Fastening Type
Latch Lock
Packaging
Bag
Color
Black
Part Status
Active
Features
Waterproof (Mated)
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.156" (3.96mm)