DF62B-2EP-2.2C(10)
DigiKey Part Number
DF62B-2EP-2.2C(10)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62B-2EP-2.2C(10)
Description
CONN PLUG HSG 2POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug White 0.087" (2.20mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF62B-2EP-2.2C(10) Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-35°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)