DF60F-2EP-10.16C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 80
Datasheet
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.400" (10.16mm)
DF60F-2EP-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60F-2EP-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-2EP-10.16C
Description
IN-LINE PLUG, 2 POS., 1 ROW, 10.
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Holder
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C