DF60FR-2EP-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60FR-2EP-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60FR-2EP-10.16C
Description
IN-LINE PLUG, 2 POS., 1 ROW, 10.
Detailed Description
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.400" (10.16mm)
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Fastening Type
Latch Holder
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C